ESATTO
SQ
Streetpho

STREET PHO BISTRO

Vietnamské bistro

AYA

AYA RESTAURANT

Japan X Thai

Organza

ORGANZA RESTAURANT & BAR

Burger & Tacos

ESATTO
Předchozí restaurece
Zavřít restaurece
Předchozí restaurece

Jaké jsou novoroční vietnamské pokrmy? 

Autor: Natálie Pančochářová

 

 

Přesné datum vietnamského Nového roku neboli Tết Nguyên Đán připadá na termín od 21. ledna do 21. února. Jsou to jedny z nejdůležitějších svátků v roce, které jsou ve znamení klidu, lásky, pohody a přátelství. Letos oslavy Nového roku vycházejí na 25. ledna. 

 

K svátkům patří mimo jiné i dobré jídlo a jak jistě potvrdíte, vietnamská kuchyně je jedna z nejchutnějších a nejbarevnějších na světě. Každá rodina si upravuje sváteční menu podle sebe, ale základní tradiční pokrmy nesmí chybět v žádné rodině. 

 

Úcta k zemřelým je přirozenou součástí vietnamské kultury, a proto se i během Tết dbá na to, aby si rodinní předci pochutnali na vynikajícím jídle, a tak se pokrmy pokládají na oltář. Poté, co u oltáře dohoří vonné tyčinky prosí členové rodiny o povolení, aby z něj mohli jídlo snést. „Požehnané“ pokrmy jsou pro členy rodiny poté symbolicky lepší a více si jich váží. 

 

Jedním z nejtradičnějších novoročních jídel ve Vietnamu je slaný rýžový dort z mungo fazolí a vepřového masa zabalený v banánových listech nazývaný Bánh chưng. Na novoroční tabuli nesmí chybět uvařená slepice (gà luộc), která se servíruje celá včetně hlavy a pařátů a je to ve Vietnamu jedno z nejoblíbenějších jídel vůbec. Dále se podává thịt đông, pokrm z vepřového kolena a nožiček, který se nechává „zatuhnout“ a připomíná naši tlačenku. Polévka s bambusovými výhonky, sváteční canh măng, se často vaří z usušených bambusových výhonků s vepřovým kolenem či nožičky (místo žebírek). 

 

Jako sladkost se používá kandované ovoce, např. kumkváty a kandované plody zimní tykve nebo sladká rýžová kaše xôi gấc, která má červenou barvu díky ovoci gấc neboli momordice kočinčinské.

 

Šťastný Nový rok!

 
Zpět na výpis

Liberec

Street Pho Bistro

Na poříčí 554/3

460 01 Liberec 1

PO-PÁ :10:00 - 21:00
SO-NE :11:00 - 21:00

Tel.: +420 775 252 501

Mail.: info@streetpho.cz

zobrazit celou mapu

Praha

Street Pho Bistro

Sokolovská

694/102 Praha

PO-PÁ :10:00 - 21:00
SO-NE :zavřeno

Tel.: +420 608 641 576

Mail.: info@streetpho.cz

zobrazit celou mapu

CZ EN DE

Working...