ESATTO
SQ
Streetpho

STREET PHO BISTRO

Vietnamské bistro

AYA

AYA RESTAURANT

Japan X Thai

Organza

ORGANZA RESTAURANT & BAR

Burger & Tacos

ESATTO
Předchozí restaurece
Zavřít restaurece
Předchozí restaurece

 Tết Nguyên Đán– vietnamský Nový rok

Autor: Natálie Pančochářová

 

 

    České vánoční svátky i oslava příchodu nového roku je už sice za námi, ale Vietnam se na oslavy teprve chystá.

V našem bistru si po celý rok dáváte tradiční vietnamská jídla a mnoho z Vás patří mezi jejich fanoušky. Znáte ale tradiční jídla podávaná u oslav Nového roku? Tipujeme, že asi úplně ne. A tak Vám jejich oslavy trochu přiblížíme.

 

    Možná jste někdy viděli výraz Tết – jedná se o zkratku slov Tết Nguyên Đán, což je nejvýznamnější vietnamský svátek, kterým je oslava Nového roku. A kdy se slaví? Jedná se o pohyblivý svátek a podle našeho kalendáře se slaví v období mezi 21.1 a 20.2, lunární Nový rok pak připadá na 5.2.

Vietnamci Tết vnímají jako svátky klidu, lásky, pohody a přátelství. Oslavy svátku trvají 5 dní a jsou servírovány

originální pokrmy.shutterstock_538037767

 

    Nejstarším jídlem (přes 3500 let) je Bánh Chung (slaný rýžový dort nebo také balíček), prostřednictvím kterého se dává najevo vděčnost předkům, nebi a zemi. Bánh chưng má tvar čtverce, a proto se mu říká balíček. Existuje ještě Bánh Giay, který má tvar knedlíku. Bánh chưng a Bánh Giay představují princip Jing a Jang. Bánh chưng je pak symbolem země a Bánh Giay nebe. Podle těchto pravidel je Bánh chưng  darem pro matku a Bánh Giay pro otce. Příprava Bánh chưng je jednoduchá, jen si na přípravu musíte udělat trochu času, trvá totiž okolo 10 hodin. Budete potřebovat lepkavou rýži, mungo fazole, vepřové maso a koření. Veškeré suroviny pak zabalíte do banánových listů neboli do „lá dong“ a nezapomeňte, že balíček musí být ve tvaru čtverce. Stejně jako u nás i ve Vietnamu najdete další pokrmy, kterými svátek Tết oslavují. Oblíbené je např. vařené kuře a zajímavostí je, že servírováno i s hlavou a pařáty.

 

    Čokoládové figurky nebo cukroví nečekejte, ale jako sladkost si můžete dát kandované ovoce nebo sladkou rýžovou kaši zvanou Xôi gấc. Ta má červenou barvu díky ovoci momordici kočičinské neboli gac. Ochutnat můžete také vepřovou dušenou šunku – Thit Dong, zeleninu s masem v rosolu – Mut a vždycky najdete na stole misku slavnostní rýže zvanou Gio.

Při přípravě svátečních jídel je tradicí, že celá rodina je pohromadě a společně se loučí se vším špatným ve starém roce a vítají přicházející nový rok. Určitě Vás zajímá, jak to mají s vánočními dárky. Dávají si trochu jiné dárky než my. Pokud budete slavit Tết čekejte, že dostanete rudou obálku s penězi, která bude zdobená zlatými nápisy a obrázky – symboly bohatství a štěstí. Jiné hmotné dárky už nedostanete.

 

    A tak Vám i my přejeme v novém roce hodně štěstí. A nezapomeňte svátek Tết 5.2.2019 oslavit u nás třeba pholívkou. Protože dlouhé nudle znamenají dlouhý život!

 

Chúc mừng năm mới 2019!

 

Štastný nový rok 2019!

 

Zpět na výpis

Liberec

Street Pho Bistro

Na poříčí 554/3

460 01 Liberec 1

PO-PÁ :10:00 - 21:00
SO-NE :11:00 - 21:00

Tel.: +420 775 252 501

Mail.: info@streetpho.cz

zobrazit celou mapu

Praha

Street Pho Bistro

Sokolovská

694/102 Praha

PO-PÁ :10:00 - 21:00
SO-NE :zavřeno

Tel.: +420 608 641 576

Mail.: info@streetpho.cz

zobrazit celou mapu

CZ EN DE

Working...